Recent Supporters

 

1960s

1963

Michael Chance (BIO63)
Helen Clay (ENG63)
Stuart Hodson (BIO63)
Hilary Platt (BIO63)
Bridget Ramsay (BIO63)
Michael Sewell (CHE63)

1964

Margaret Baker (SOC64)
Bob Carrington (EUR64)
Laurette Guest (EUR64)
Frances King (SOC64)
David Pennington (SOC64)
Pam Schweitzer (EAS64)
Rosamund Shelley (EUR64)
Howard Smith (EUR64)
Jill Traill née Harrington (MAP64)

1965

Raymond Buckley (CHE65)
David Cullingford (SOC65)
Patricia Everett (CHE65)
Donald Fry (EAS65)
Judy Garton-Sprenger (EUR65)
Anne Hamblin (BIO65)
Dave Hebditch (CHE65)
Su Marsden (SOC65)
Susan Sweeting (CHE65)
Dave Vickers (BIO65)
Selwyn Walters (SOC65)
Simon Ward (SOC65)

1966

Christopher Bramley (SOC66)
Cary Carter (EUR66)
Chris Dawkins (CHE66)
Phillipa Hardman (EAS66)
Jeremy Harmer (EAS66)
Robin Hayles (BIO66)
Tony Heathcote (CHE66)
Celia Jones (BIO66)
John Lefley (SOC66)
Angela MacTavish (EUR66)
Terry Moore (BIO66)
Michael Roberts (MAP66)

1967

John Aanonson (CHE67)
Joanna Bond née Phippard (CHE67)
Stephen Clark (CHE67)
Jan Druker (EUR67)
Felicity Gallant (BIO67)
David Harston (SOC67)
Ted Hickey (SOC67)
Alan Hunt (EUR67)
Elizabeth Joyce née Jackson (CHE67)
Deborah Leech (EUR67)
Susan Quarmby (BIO67)
Les Shan (MAP67)
David Wilkinson (SOC67)
Clive Wilson (SOC67)
Ian Wingfield (SOC67)
Paul Yang (SOC67)

1968

Yvonne Bailey (BIO68)
Jane Barkell (ENV68)
Alun Buffry (CHE68)
Bill Fargent (ENV68)
Judith Forshaw née Roberts (EAS68)
John Grey (EUR68)
Linda Holland (EUR68)
Ivana Jenkins née Sertic (EUR68)
Kenneth McMurray (MAP68)
Vanessa Prior (EAS68)
Timothy Randles (MAP68)
Betty Rathbone (SOC68)
Norman Roberts (BIO68)
Carol Robinson née Righton (ENV68)
Joe Ross (EAS68)
Phillip Simons (EUR68)
Michael Thorley (CHE68)
Nigel Trott (EUR68)

1969

Barbara Carter (BIO69)
Chris Chadwick (BIO69)
Imogen Graham (AHM69)
Steve Griggs (EUR69)
David Higenbottam (SOC69)
Clive Hodges (SOC69)
Ginny Owen née Groom (AHM69)
Frank Paice (EAS69)
Kathryn Price (BIO69)
Steven Sheard (EAS69)
Robert Thraves (EUR69)
Christopher Watts (CHE69)
John Wells (MAP69)
John Woodward (MAP69)

 

Back to top

1970s

1970

Peter Bates (SOC70)
David Dimbylow (EAS70)
John Donnelly (SOC70)
Sue Easton (ENV70)
Nigel Hatcher (MAP70)
Susan Matasovska (AHM70)
Peter Read (SOC70)
Janice Saunders (EAS70)

1971

Brian Bowles (EUR71)
David Danisz (SOC71)
Anne Leva (EAS71)
Kevin Maguire (BIO71)
Peter Mallott (BIO71)
Roger Popplewell (EAS71)
Robert Shield (BIO71)
Joanna Skinner (EUR71)
Paul Slater (EAS71)
Miranda Smith (EAS71)
Susan Stevens (AHM71)
Phil Tebbs (MAP71)
Robert Warnock (SOC71)
Helen Wolvey (EAS71)

1972

Adrian Bell (SOC72)
George Bye (CHE72)
Richard Doughty (EUR72)
Peter Fellows (MAP72)
Christine Gardner (SOC72)
Clare Gittings (EAS72)
Rosalind Harmsworth (EAS72)
David Holdup (CHE72)
Anne Waddingham (BIO72)

1973

Stephanie Chambers (EUR73)
Tony Comerford (EAS73)
Richard Coxon (EUR73)
Geoffrey Evans (CHE73)
Pauline Hall née Woodall (BIO73)
Mike Harding (EAS73)
Andrew Havergal (BIO73)
Mark Hearsey (ENV73)
Hugh Joslin (MUS73)
Christine Kienzel (EUR73)
Stephen Lomas (SOC73)
Anne Moizer (EUR73)
Fiona Savory (DEV73)
Ian Upson (MAP73)
Judith Vincent (EAS73)
Ian Weir (SYS73)

1974

Elizabeth Algar (EAS74)
James Bathurst (ENV74)
Jagdeep Bhamra née Bancil (CHE74)
Colin Bielckus (CHE74)
Eileen Chin (CHE74)
Tim Clarke (SYS74)
Nick Corps (CHE74)
Alison Fisher (EAS74)
Peter Hill (SOC74)
Peter Jones (SOC74)
Ann McCann (SOC74)
Mark Sanderson (BIO74)
Jim Saunders (ENV74)

1975

Julian Eastwood (BIO75)
Caroline Fairbrother (EUR75)
Alan Mason (DEV75)
Linda Moore (EDU75)
Crispian Oates (MAP75)
Mark Samuelson (EAS75)
Anil Shirsat (BIO75)
Julia Sterling (EUR75)
Kevin Sturdy (ENV75)
Mike Whiteoak (EUR75)

1976

Andy Anderson (EAS76)
Alan Cattley (MAP76)
Paul Dartnell (SOC76)
Alexander Furber (EAS76)
Basia Krok-Paszkowska (SOC76)
Jack Lohman (AHM76)
Kerena Mond (DEV76)
Torquil Scott (EUR76)
Andy Scott (ENV76)
Theo Theodoulou (SOC76)

1977

Karen Capstick née Irving (EUR77)
Jim Conneely (EAS77)
Murray Fletcher (CHE77)
Julie Gilbey (ENV77)
George Gleadhill (ARE77)
June Pitts (MUS77)
Nigel Pratt (SOC77)
Nigel Reed (SOC77)
Jane Rendle (SOC77)
Liz Teague (EAS77)
Kenneth Toye (ARE77)
Jenny Tucker (SOC77)
Jane Turnbull (ARE77)
Ian Warhurst (BIO77)
Michael Whitehead (CHE77)

1978

Ian Brooker (ENV78)
Susan Carter (CHE78)
Kate Edmonds (EAS78)
Philip Exley (SOC78)
David Jenkins (BIO78)
Stephen Jones (ENV78)
Nigel Knight (LAW78)
Stephen Lowe (LAW78)
John Mitchell (SYS78)
Mark Tordoff (LAW78)

1979

Ian Baker (LAW79)
Madge Cole (SOC79)
Annabel Ford (LAW79)
Brian Hassell (SOC79)
Alan Leventhall (EAS79)
Dorothy Phillips (DEV79)
Tim Phipps (LAW79)
Andrew Puddifoot (EUR79)
Alison Shannon (ENV79)
Girish Thanki (LAW79)
Jessica Yudilevich (SOC79)

 

Back to top

1980s

1980

Nigel Barber (CHE80)
Paul Bland (SOC80)
Jill Bradley (DEV80)
Rosalyn Burgess (SOC80)
Alison Cleeve (CHE80)
Mark Goddard (BIO80)
Peter Graysmith (MAP80)
Terry Grim (CHE80)
Jennifer Heney (DEV80)
Sandra Kays (EAS80)
Trevor Leigh (EAS80)
Lucy Marsh-Smith (LAW80)
David Thompson (DEV80)
Fi Trewartha (AHM80)

1981

Fiona Anderson (SOC81)
Robert Aston (ENV81)
Andy Cooper (MAP81)
Ruth Craske (EDU81)
Kathryn Hayward (EAS81)
Nigel Homer (LAW81)
Alison Hutchins (EUR81)
Chris Kates (EUR81)
Annette Kreiser (ENV81)
Patrick Lee (EAS81)
Caroline Metcalf (LAW81)
Graham Murdoch (LAW81)
Wayne Nash (EUR81)
Sylvia Ord (EDU81)
Karl Taylor (DEV81)
Fiona Traynor née Bowman (EUR81)
Cathy Westgate (EAS81)
Mark White (ENV81)
Judy Wiles (EDU81)
Michael Wright (EDU81)

1982

Catherine Bury (EAS82)
Sheila Coleman (LAW82)
Philip Johnson (SOC82)
Jean Jost (EDU82)
Hilary Lamont (AHM82)
Timothy Quint (LAW82)
Andrew Taylor (ENV82)
Lindsay Wilson (AHM82)

1983

Michael Doherty (SOC83)
Mandy Hill (LAW83)
Stephen Holder (EUR83)
Lia Lordanou-Theodoulou née Lordanou (LAW83)
Jonathan Mardall (DEV83)
Charles Marson (LAW83)
Ian Pickering (BIO83)
Yvonne Poles (EAS83)
Belinda Rhodes (EUR83)
David Roberts (EAS83)
Max Thompson (ENV83)
Keith Webber (SOC83)
Liz Withington (EDU83)

1984

Guy Calvert-Lee (LAW84)
Andrew Cristin (MAP84)
Sarah Gatward (SYS84)
Anne Gloor (ENV84)
Sharon Higgins (LAW84)
Alison Jefcoat (EUR84)
Kevin Keating (ARE84)
Graham Peacock (CHE84)
Paris Spanos (LAW84)
Mary Williamson née Mascall (EDU84)

1985

Simon Bleckly (EAS85)
Ian Bowie (SOC85)
Isabel Brasier née Sheppard (EAS85)
Jadzia Duzniak (LAW85)
Nicola Fretwell (LAW85)
Gerry Ginarlis (EUR85)
Toby Graham (LAW85)
Kate Hyland-Collier née Collier/Barnard (EUR85)
Abi Kadouchkine née Marshall (EUR85)
Paula Keen (DEV85)
Samantha Michaelson-Yeates (ENV85)
Julian Michaelson-Yeates (SYS85)
Qudsia Mirza (LAW85)
Philippa Tipper (EAS85)

1986

John Dooley (BIO86)
Clare Draper (SOC86)
Stephen Evans (LAW86)
Priyen Gudka (SYS86)
Lynne Head (MAP86)
Alan Howard (SYS86)
Audrey Jamieson (EDU86)
Margaret McArthur (EDU86)
Celia Nicholson (EDU86)
Judith Whitehouse née Evans (EDU86)

1987

Alison Jones (EUR87)
Gabrielle Ma (LAW87)
Daniel Marriott (SOC87)
Joanna Moore née Flewitt (LAW87)
Rob Neil (SYS87)
Lee Popejoy (EAS87)
Richard Scholfield (ENV87)
Jo Storie (SOC87)
Wallace Wong (LAW87)

1988

Emmy Botterman (EUR88)
Gen Broad (BIO88)
Helen Crabb née Fisher (ENV88)
Hollywood Henry da Massa (SYS88)
Emily Elkington (EDU88)
Goksan Erdogan (SYS88)
Nicola Goddard (SOC88)
Derek Hall (ARE88)
Regina Ogunleye (SOC88)
Marjorie Rhodes (AHM88)

1989

Christopher Cornwell-Everett (EDU89)
Anthony Crabb (SYS89)
Peter Felix (SOC89)
Michael Firth (EDU89)
James Hunter (LAW89)
Sarah Savoury (EUR89)
Gareth Tennant (EAS89)
Jane Twigg (EDU89)

Bhupender Wadhwa (ENV89)

 

Back to top

1990s

1990

Deborah Brickell (EAS90)
Andrew Bush (CHE90)
Anthony Coombes (EUR90)
David Crowe (EDU90)
Tessa Haskey (LAW90)
Andrew Hughes (CHE90)
Susan Lansdowne (EUR90)
Chloe Marshall (BIO90)

1991

Simon Bean (ENV91)
Seb Beloe (ENV91)
Paula Curtis (EAS91)
Lisa Ford (LAW91)
Jackie Gooch (EUR91)
Andrew Hurst (ENV91)
Yvette Jacobson (EAS91)
Neil James Rawlings (LAW91)
Mick Saunders (EAS91)
Sheila Wright (EDU91)

1992

Stephen Allinson (SYS92)
Harriet Braun (EAS92)
Geoffrey Hazlewood (HIS92)
Claudine Hilton née Bertram (LAW92)
Elsie Hutcheon (ARE92)
Barbara Hutchins (PHY92)
James Loder (ENV92)
Lara Nicoll (EAS92)
Ruth Read (EDU92)
Heather Ross (OPT92)
Andrew Savory (SYS92)
Kara Slade (ART92)

1993

Sheila Barker (EDU93)
Rachel Cox (ENV93)
Christian Evans (LAW93)
Christopher Halse (CHE93)
Robert Hawkins (ENV93)
Nicholas Lingwood (HIS93)
Richard Maysey (SOC93)
Alex Oldman (PHY93)
Philippe Pernstich (ENV93)
Cathryn Pernstich (LAW93)
Monika Sardo (LAW93)
Gabriel Silver (EAS93)
Richard Stewart (LAW93)

1994

Janet Chatting (EAS94)
Adele Cook née Watson (LAW94)
Nik Cooper (LAW94)
David Cubitt (CES94)
Sheila Farmer (EDU94)
Mary Fewster (HIS94)
Janet Grint (EDU94)
Andrew Hindes (ENV94)
Rachel Hossack (LAW94)
Richard Martin (LAW94)
Greg Moore (EAS94)
Victoria Robertson (LAW94)
Krista Shipp (LAW94)
Marie Sielman (SWK94)
Ian Stroud (MGT94)

1995

Justin Clarke (LAW95)
Sheila Freeman (EAS95)
Naomi Jones (OPT95)
John Morris (SOC95)
Jamie Moss (HIS95)
Leslie Ramsey (HIS95)
Catherine Rossiter (LAW95)
Ceinwen Thomas (ARE95)
Chris Ward (CHE95)
Caroline Watson (HIS95)
Tamsin Wightman (LAW95)

1996

Cerys Bartley (LLT96)
Mairin Breathnach (EDU96)
Victoria Christie (EAS96)
Allison Clarke (LAW96)
Suzi Gatward (LAW96)
Stuart Gibson (SYS96)
Sylvia Hardy (EAS96)
Stephen Hill (SYS96)
Daniel Mitchell (MGT96)
Mary Nay (ART96)
Violeta Perez-Del-Aguila Coda (EDU96)
Barbra Ruperto (ART96)
Paul Savidge (LAW96)
James Wallace (HIS96)

1997

John Appleby (LAW97)
Amie Brown (DEV97)
Norma Carroll (HIS97)
Gary Dade (MTH97)
Steven Daly (SOC97)
Mark Fitzgerald (LAW97)
Gillian Fletcher (OPT97)
Anthony Greenacre (EMS97)
Stephanie Lukas (LLT97)
Quentin Mair (BIO97)
Sarah Partridge (SWK97)
Simon Underwood (OPT97)

1998

Michael Field (EDU98)
Clare Joghee née O'Shea (EAS98)
Beryl Kington (MUS98)
Sarah Kinsley (ENV98)
Nicholas La Stella (LAW98)
Martin Lucas (EAS98)
Steven Pearson (ENV98)
Natalie Sweeney née Whelton (BIO98)
Lynda Wilcox (SOC98)
Michelle Wright (HIS98)

1999

Susan Alexander (MGT99)
Paul Barton (DEV99)
Gillian Barwick (HIS99)
Kate Burton (HIS99)
Lisa Cassidy (EAS99)
Mary Harrison (LIT99)
Catherine John (EAS99)
Anne Lee (MED99)
Polyvios Panayides (LAW99)
Katie Pearson (ENV99)
Veronica Sekules (EDU99)
Laura Southgate (MGT99)
Peter Speirs (LAW99)

 

Back to top

2000s

2000

Christopher Bell (BIO00)
Jane Bramham-Jones (AMS00)
Michelle Bull (ART00)
Frances Dibley (HIS00)
Reena Dogra (SWK00)
James Duncan (EAS00)
Christopher Dyson (CCE00)
Rachel Farr (LAW00)
Adam Gaunt (LLT00)
Hetti Hilge (LAW00)
Linda Ho (EDU00)
Chi-Chung Kao (LAW00)
Chih-Mei Luo (PSI00)
Eleanor Marshall (SOC00)
Mary-Christine Michel (MED00)
Katharine Parker (HIS00)
Bridget Smith (HIS00)

2001

Alison Adams (AHP01)
Pauline Austin (AHP01)
Gillian Bee (EDU01)
Charlotte Booth (LAW01)
Iain Felton (EDU01)
Annette Gregory (HIS01)
Nicola LeDain (SOC01)
Daniel Lynch (MGT01)
Rebekka Mahler (LAW01)
Jennifer Manser (MGT01)
Emily Rainbow (MGT01)
Julie Sheldrake (LAW01)
James Taylor (LLT01)
Jenny Walker (EAS01)
Maggi Warren-Heard (EDU01)
Peter Watson (CCE01)
Louisa Wronska (CHE01)

2002

Stuart Alder (MTH02)
Richard Beck (LAW02)
Oliver Bett (LAW02)
Jeanine Burks (AHP02)
Rebecca Cockerill (LAW02)
Stuart Coker (MGT02)
Christopher Cox (CMP02)
Neil Coxhead (LAW02)
Clare Currie (ART02)
Joanne Gilson (MED02)
Rachel Gimson (LAW02)
Emma Harwood (LAW02)
Victoria Holland (CMP02)
Krittika Kaewchumnong (BIO02)
Georgina Langford (EDU02)
Adrian Manning (EDU02)
David Woodall (HIS02)

2003

Richard Abrams (ENV03)
Richard Bailey (CMP03)
Rowena Boddington (AMS03)
Matthew Chidley (LAW03)
Sally Davenport (LAW03)
Stephen Dugdale (BIO03)
James Francis (CMP03)
Emma Jackson (LAW03)
Jenny Lee (LAW03)
Doreen Leventhall née Togher (CCE03)
Alexander Maringer (LAW03)
Gavin Millar (SWK03)
Alexandra Mostaza Scallon (LAW03)
Andrew Murton (HIS03)
Gertrude Nimako-Boateng (LAW03)
Victoria Roberts (ENV03)
Emma Sadler (CHE03)
Sherif Salaam (PHA03)
Edward Shields (BIO03)
Steven Williams (DEV03)

2004

David Biggins (FTV04)
Roseanne Browning (LAW04)
Henrietta Burgess (PHI04)
James Donovan (NBS04)
Sadie Ellis (BIO04)
Daniel King (MTH04)
Richard Mcculloch (FTV04)
Ling Middleton (LLT04)
Lisa Myhill née Gaughan (LAW04)
Bhavika Patel (LAW04)
Zoe Pattinson (ENV04)
Tim Regan (LAW04)
Adam Shelton (ENV04)
Stephen Taylor (LAW04)
Daniel Thomas (PHI04)

2005

Robert Abercrombie (FTV05)
Sami Barakat (CMP05)
Ahmet Bayraktar (LAW05)
Nia Cherrett (DEV05)
Chris Clark (LAW05)
Amy Hillman (LCW05)
Marina King (SWK05)
Timothy Lince (PSI05)
Emma Marshall (LAW05)
Stuart McCallum (CMP05)
Felix Mezzanotte Amat (LAW05)
Andrew Pattinson (ENV05)
Sally Tissington (LIT05)
Alice Woodger (LIT05)
Guanxu Zhang (LAW05)

2006

Robert Browning (NBS06)
Jessica Franklin (LAW06)
William Glover (LAW06)
Bethany Golding (LIT06)
Jamie Henderson (NBS06)
William Heppa (HIS06)
Charlotte Jones (ENV06)
Alice Koroma (LAW06)
Wan Chung Kwok (LAW06)
Samantha Lemmon (PSI06)
Hannah Livingston (LIT06)
Anna-Marie MacDonald (BIO06)
Kirsty Mackay (LCS06)
Julia Mower (SWP06)
Mark Patrick (PHI06)
Diane Rhodes (PSI06)
Christine Somerville (SWK06)
Martyn Staff (ENV06)
Axel Wenzel (LAW06)
Nicola Whiston (PSI06)

2007

Shuk Chow (LAW07)
Katherine Foster (NBS07)
David Jones (SWP07)
Alice Mitchell (ENV07)
John Mullen (LAW07)
Hannah O'Carroll (LIT07)
Lawrence Scott (HIS07)
Adizah Tejani (DEV07)
Alice Timmins (ART07)
Lorna Webb (LIT07)

2008

Emily-Rose Bainbridge (PSI08)
Eleanor Crane (BIO08)

2009

Charlotte Gillieron (LAW09)

 

Back to top

Friends of UEA

Richard Batram
Peter Berryman
Rosaleen Bolton
Peter Bowman
Cathey Briggs
Peter Briggs
Helen Catchpole
George Catchpole
Owen Chadwick
Susanne Chalcraft
Hao Clayton
Richard Cocke
Hazel Davidson
Anthony Davies
John De Ramsey
Jane Donaldson
Frank Eliel
Robin Farman
Elizabeth Franklin
P Fretwell
Elizabeth Fudakowska
Robin Gregory
Nicola Grounds
David Gurney
Jacqueline Gurney née Rawle
Anna Guy
Patrick Hanks
Elizabeth Hare
Kristopher Harper
John Harvey
Sandy Heslop
Helen How née Burdett
Paul Hutchings
Tony Innes
Antony Jarrold
Ray Johnson
Maureen Kimbley
Sharon Lake
John Le Pla
Frances Lim
Sarah Lomax
Bryan Maddox
Jasmine Marson
Francesca Meale
J Moll
Wesley Moore
Jennifer Moyle
Patricia Nicholson
John Onians
Mike Page
Elizabeth Rush
Kurt Schwarz
Rodney Smith
P Spufford
Jacqueline Sutcliffe
Tim Townshend
Katharine Trott
Keith Tucker
Jill Tucker
Mollie Whitworth
Mervyn Wilcox
Joyce Willett
Liz Williams
Bronwen Wilson
Dick Wingate
Ivan Winser
Jacqueline Wright

 

Back to top

Trusts, Foundations & Organisations

Afternoon Bridge Club
AT Canvas
Brancaster Golf Club
Eaton Golf Club
Hethersett District Lions Club
Norse Commercial Services
The Rheumatoid in Norfolk Group
Royal West Norfolk Golf Club

 

Back to top